BLOG‎ > ‎

Zálohování dat

přidáno: 22. 7. 2013 14:11, autor: David Hofman   [ aktualizováno 22. 7. 2013 14:59 ]
navod
Zálohování dat je dobré pouze tehdy pokud o data přijdeme a proto většina uživatelů začíná zálohovat až ve chvíli když o data poprvé přijde. Tato situace je více obvyklá než se může zdát a proto bych se v tomto článku chtěl věnovat zálohování dat.

Co zálohovat ?

Jednoduše řečeno zálohovat musíme to o co nechceme přijít. Většinou se bude jednat o zálohu pošty, dokumentů a fotek. Probereme je tedy hezky popořadě.

Záloha pošty

Zálohovat poštu musíme v případech, kdy nemáme dostatečný prostor v naší emailové schránce nebo nemáme v poštovním klientu nastaveno "zanechávat kopie na serveru". Většina naší pošty je pak uložena pouze na počítači kde jsou emaily stahovány.

odkazy na postupy zálohy pro jednotlivé klienty

Záloha dokumentů a fotek

Nejdůležitější u zálohy dokumentů nebo fotek je přesvědčit se, že jsem opravdu zazálohoval fyzické soubory a ne pouze jejich zástupce, možná Vám to přijde směšné ale bohužel se to stává velice často. Nejlépe tomu předejdeme tak, že si po provedené záloze náhodně pár dokumentů, nebo fotek zkusíme otevřít na jiném počítači nebo notebooku. Vzhledem k tomu, že dokumenty i fotky vznikají stále nové je potřeba mít na paměti, že je zálohu potřeba provádět pravidelně. Někdy to může být problém, člověk zapomene, nebo už pořádně ani neví, co nového do počítače uložil a kdy. Ideálním řešením problému je použít nějaký software, který to bude hlídat za Vás a porovnávat (synchronizovat) Vámi nastavené složky. Jedním z mnoha takových programů je Cobian backup , který je zdarma a hlavně česky. Návod najdete například ZDE.

Kam zálohovat ?

V dnešní době máme mnoho možností kam zálohovat naše data. Prvně musíme mít jasno jestli chceme zálohovat data pouze pro případ havárie počítače nebo proto abychom na ně mohli z jiného počítače a třeba i internetu.

Rozdělím a popíšu jednotlivé možnosti

Optická media (CD,DVD,BR) obvyklá metoda trvalých záloh, kde je nutno mít na paměti, že pokud nebudete mít nějaký systém popisování medií, brzo se ve Vašich zálohách ztratíte.
USB flash disk obecně se používá pro krátkodobé zálohy nebo spíše pro přenášení dat, flash disky jsou poměrně nespolehlivé a často se stává, že o uložená data přijdete. 
USB pevný disk v dnešní době asi nejpoužívanější medium pro zálohování, poměrně spolehlivé a dostatečně kompaktní na přenášení.

V dnešní době přeplněné technologiemi a internetem jsou samozřejmě možnosti záloh i v internetu.
Nejznámějším favoritem v našich končinách je Dropbox, poslouží jako místo pro vaše zálohy ale také můžete sdílet data s kamarády. Stačí se zaregistrovat, stáhnout si program a můžete začít ukládat a sdílet.

Doporučuji zálohovat co nejčastěji a pamatovat na pravidlo, že důležitá data by měla být vždy uložena na dvou místech.


Adresa URL se specifikací gadgetu nebyla nalezena