Synology SynoLocker

přidáno: 6. 8. 2014 5:02, autor: David Hofman   [ aktualizováno 7. 8. 2014 6:10 ]

notify
Společnost Synology varuje před možným útokem ransomware SynoLocker, který napadá NAS úložiště Synology.
Jedná se o škodlivý "vir", který kóduje postupně všechna data na NAS zařízení silnou šifrou. Takto zakódované soubory jsou pro uživatele nečitelné a tím pádem nepoužitelné. Jediné řešení je zaplatit těmto "kriminálníkům" cca 350 dolarů za kód, pomocí kterého budete schopni vaše data zpátky dekódovat. Pozor jsou i případy, kdy lidé zaplatili a stejně se jim data nepodařilo dekódovat..... Doporučuji raději kontaktovat specializovanou firmu, která vám pomůže.
Pokud je vaše zařízení již napadeno výrobce radí co nejdříve NAS vypnout a kontaktovat technickou podporu výrobce.
Problém se týká pouze NAS zařízení, která jsou přístupná z internetu a nejsou aktualizovaná na verzi 5.x a výše.

Postup, který jsem použil při opravě.
1. Vypnout NAS
2. Odstranit vsechny disky z NASu (označit pozice disků)
3. Najít nějaký testovací disk, na kterém nemáte žádná data (dojde k vymazaní) a vložit ho do NASu, zapnout
4. Stáhnout a nainstalovat Synology Assistant, stáhnout poslední verzi firmware (DSM_soubor.pat z webu Synology). Spustit Synology Assistant, vyhledat a připojit v průvodci zvolit soubor z lokálního úložiště.
5. Po úspěšném dokončení instalace na testovací disk NAS vypnout z webového rozhraní
6. Vyjmout testovací disk a vrátit původní disky
7. Zapnout NAS a počkat cca minutu než zazní dlouhé pípnutí
8. Znovu spustit Synology Assistant, hledat... ve statusu by mělo být vidět "migratable"
9. Zvolit soubor z lokálního disku (DSM_soubor.pat z webu Synology) nastavit stejnou IP adresu jako byla před havárkou a spustit migraci.
Protože bylo správně rozpoznán status "migratable", nebudou při této operaci  smazána žádná data.
10. Po pár minutách by mělo být vše OK a objeví se okno loginu

Upozornění, neručím v žádném případě za jakoukoliv škodu, kterou způsobíte tímto postupem. Pokud nevíte co děláte raději kontaktujte specialistu.


Windows XP končí....

přidáno: 28. 2. 2014 11:37, autor: David Hofman

notify
Rozhodně to není definitivní tak jak to zní ! Spoustu zákazníků se mě ptá co to vlastně je jestli jim přestane fungovat počítač, nebo něco podobného.... Ve skutečnosti se jedná pouze o oznámení výrobce, že přestává oficiálně podporovat svůj výrobek.Co to v praxi znamená ?

 Microsoft nebude vyvíjet aktualizace pro Windows XP, což může ale nemusí ohrozit bezpečnost vašeho PC. 
 Programy, které používáte nemusí do budoucna podporovat Windows XP jako například Skype v poslední verzi.
 Nový hardware, nemusí podporovat Windows XP
 Microsoft security essentials nebudou podporovány ve Windows XP (antivir zdarma)

V blízké budoucnosti se dá předpokládat, že všechny produkty (programy) Microsoft ale i dalších větších softwarových firem nebudou ve Windows XP podporovány. Koncový uživatelé tedy budou dříve nebo později donuceni přejít na modernější Windows 7/8, pokud zvažujete upgrade na Windows 7, neměli by jste moc otálet, protože Microsoft plánuje ukončení prodeje během roku 2014.

Doporučení na závěr....
Pokud provozujete Windows XP je to ve většině případů proto, že váš počítač by Windows 7/8 nezvládl a i kdyby vetšinou nenajdete odpovídající ovladače pro váš starý počítač. Pokud tedy budete chtít nový operační systém, bude to pro většinu uživatelů znamenat koupě nového, či bazarového PC, který podporuje Windows 7/8.


CorelDraw chybné zobrazení fontů

přidáno: 22. 7. 2013 14:25, autor: David Hofman   [ aktualizováno 26. 7. 2013 13:15 ]

notify
Pokud se Vám stalo že se z ničeho nic přestali zobrazovat některé fonty v CorelDraw jedná se o problém, který vznikl díky aktualizaci Windows. Problém se týká pouze Open type fontů, které právě řeší ve zmiňované aktualizaci.
Vyřešení problému je poměrně jednoduché

Windows XP
1. Start->Ovládací panely->Přidat nebo odebrat programy
2. zaškrtnout pole "zobrazit aktualizace"
3. najděte položku "Aktualizace zabezpečení Microsoft Windows (KB2752843)" a odinstalujte

Windows 7
1. Start->Ovládací panely->Odinstalovat program
2. v levém menu zvolit "zobrazit nainstalované aktualizace"
3. najděte položku "Aktualizace zabezpečení Microsoft Windows (KB2753842)" a odinstalujte

Windows se budou snažit tuto aktualizaci nainstalovat znovu, proto je nutné instalaci této aktualizace zakázat.


Zrychlení notebooku, počítače

přidáno: 22. 7. 2013 14:19, autor: David Hofman   [ aktualizováno 22. 7. 2013 14:56 ]

upozorneni
Notebook, nebo počítač, který využíváme k práci, nebo zábavě se časem začne zpomalovat. Jedná se o běžný jev, který lze ovlivnit různými způsoby. Hlavní příčinou jsou časté instalace software, který i po odinstalaci nechá v systému spousty záznamů, které běžný uživatel nevidí. Další příčinou může být využívání internetu. Některé WEBOVÉ STRÁNKY mohou nainstalovat do počítače nechtěný software tzv. Malware, nebo spyware. Tato "havěť" Vám může v notebooku, nebo počítači natropit spoustu nepříjemností včetně jeho zpomalení, protože tento škodlivý software většinou běží na pozadí a obvykle tak aby ho běžný uživatel neodhalil. Třetím a nejhorším faktorem jsou viry. Viry v počítači jsou různé od téměř neškodných až po viry které jsou schopny znefunkčnit celý počítač. Posledním faktorem může být morální zestárnutí počítače, kdy je třeba řešit "upgrade" jednotlivých součástek počítače, nebo výměnu celku.

Zrychlení počítače provádíme komplexní tzn. prověříme všechny faktory výše popsané a provedeme opravu. Pokud zjistíme, že výkon počítače nedostačuje požadavkům uživatele, navrhneme řešení formou "upgrade" součástek. V některých případech toto řešení není možné a také nemusí být ekonomicky výhodnější, než-li výměna počítače celého.

Předcházet, nebo alespoň zpomalit tento jev lze rozvážným používáním počítače ale také nainstalováním kvalitního ANTIVIRU, který mnohdy obsahuje i řešení pro odstranění spyware, nebo malware.Čištění notebooku,počítače

přidáno: 22. 7. 2013 14:14, autor: David Hofman   [ aktualizováno 22. 7. 2013 14:59 ]

servis
Čištění notebook

Čištění notebooku je kritické, pro jeho spolehlivé a dlouhodobé fungování. Každý notebook se časem dostane do stavu, kdy jeho teplota začíná být natolik vysoká, že se notebook výrazně zpomalí, nebo se bude náhodně vypínat. Není dobré čekat až problém nastane ale sledovat průběžně jestli Vám "nehučí" větrák víc než je obvyklé, nebo jestli není tělo notebooku nadměrně horké. Dlouhodobé přehřívání počítačových komponent vede ke zkracování jejich životnosti, proto je nutné řešit ČIŠTĚNÍ NOTEBOOKU včas a pravidelně.

Čištění stolní počítač

Čištění stolního počítače není zdaleka tak kritické jako u notebooku ale nemělo by se podceňovat. Prach funguje úplně stejně v každém počítači, jen ve stolním problém nastane po delší době.
Více prostoru v "bedně" počítače a jinak vyráběné komponenty jsou odolnější, ovšem zdaleka ne nesmrtelné.
Někteří zkušenější uživatelé provádí ČIŠTĚNÍ POČÍTAČE svépomoci využitím klasických domácích potřeb, jako je vysavač. PC servis hofix tuto metodu nedoporučuje, protože neopatrnou manipulací můžete udělat více škody než užitku. 

Chladiče

Aktivní chladič (větrák) je třeba kontrolovat zdali se točí a pokud jakou rychlostí. Chladiče mají jako všechno životnost, kterou uvádí výrobce většinou v hodinách provozu. Pokud má chladič "odslouženo" projeví se to především na jeho výkonu ale také bývá jasným signálem zvýšená hlučnost. Je dobré chladiče sledovat a nechat vyměnit zavčasu, než se přestane točit úplně. Nejvíce problematické bývají chladiče ve zdrojích u stolních počítačů, které táhnou největší porci vzduchu ven z "bedny". Bohužel většina zdrojů nemá tepelnou pojistku a tak se může stát, že se Vám počítač doslova bude péct zevnitř, protože všechno teplo se bude kumulovat v "bedně" počítače.

Všechny úkony, které jsou běžně nazývány PROFYLAXE, provádíme běžně v Našem PC servisu a budeme rádi, když NÁS OSLOVÍTE


Zálohování dat

přidáno: 22. 7. 2013 14:11, autor: David Hofman   [ aktualizováno 22. 7. 2013 14:59 ]

navod
Zálohování dat je dobré pouze tehdy pokud o data přijdeme a proto většina uživatelů začíná zálohovat až ve chvíli když o data poprvé přijde. Tato situace je více obvyklá než se může zdát a proto bych se v tomto článku chtěl věnovat zálohování dat.

Co zálohovat ?

Jednoduše řečeno zálohovat musíme to o co nechceme přijít. Většinou se bude jednat o zálohu pošty, dokumentů a fotek. Probereme je tedy hezky popořadě.

Záloha pošty

Zálohovat poštu musíme v případech, kdy nemáme dostatečný prostor v naší emailové schránce nebo nemáme v poštovním klientu nastaveno "zanechávat kopie na serveru". Většina naší pošty je pak uložena pouze na počítači kde jsou emaily stahovány.

odkazy na postupy zálohy pro jednotlivé klienty

Záloha dokumentů a fotek

Nejdůležitější u zálohy dokumentů nebo fotek je přesvědčit se, že jsem opravdu zazálohoval fyzické soubory a ne pouze jejich zástupce, možná Vám to přijde směšné ale bohužel se to stává velice často. Nejlépe tomu předejdeme tak, že si po provedené záloze náhodně pár dokumentů, nebo fotek zkusíme otevřít na jiném počítači nebo notebooku. Vzhledem k tomu, že dokumenty i fotky vznikají stále nové je potřeba mít na paměti, že je zálohu potřeba provádět pravidelně. Někdy to může být problém, člověk zapomene, nebo už pořádně ani neví, co nového do počítače uložil a kdy. Ideálním řešením problému je použít nějaký software, který to bude hlídat za Vás a porovnávat (synchronizovat) Vámi nastavené složky. Jedním z mnoha takových programů je Cobian backup , který je zdarma a hlavně česky. Návod najdete například ZDE.

Kam zálohovat ?

V dnešní době máme mnoho možností kam zálohovat naše data. Prvně musíme mít jasno jestli chceme zálohovat data pouze pro případ havárie počítače nebo proto abychom na ně mohli z jiného počítače a třeba i internetu.

Rozdělím a popíšu jednotlivé možnosti

Optická media (CD,DVD,BR) obvyklá metoda trvalých záloh, kde je nutno mít na paměti, že pokud nebudete mít nějaký systém popisování medií, brzo se ve Vašich zálohách ztratíte.
USB flash disk obecně se používá pro krátkodobé zálohy nebo spíše pro přenášení dat, flash disky jsou poměrně nespolehlivé a často se stává, že o uložená data přijdete. 
USB pevný disk v dnešní době asi nejpoužívanější medium pro zálohování, poměrně spolehlivé a dostatečně kompaktní na přenášení.

V dnešní době přeplněné technologiemi a internetem jsou samozřejmě možnosti záloh i v internetu.
Nejznámějším favoritem v našich končinách je Dropbox, poslouží jako místo pro vaše zálohy ale také můžete sdílet data s kamarády. Stačí se zaregistrovat, stáhnout si program a můžete začít ukládat a sdílet.

Doporučuji zálohovat co nejčastěji a pamatovat na pravidlo, že důležitá data by měla být vždy uložena na dvou místech.Jak vybrat PC zdroj

přidáno: 22. 7. 2013 14:03, autor: David Hofman   [ aktualizováno 22. 7. 2013 15:00 ]

navod
PC zdroj je velice důležitá součást počítače, která bývá často podceňována. Pokud bych měl přirovnat PC zdroj třeba k autu, byl by to nejspíš podvozek a myslím, že se shodneme na tom, že pokud je podvozek auta špatný, můžete mít sebelepší motor ale nikdy ho nevytočíte na maximum, protože by Vám upadla kola.

První krok je volba správného výkonu zdroje

  1. pc zdroj by neměl být zbytečně silný - většina zdrojů má nejhorší vlastnosti při zatížení méně než 20%, kolísá pak napětí na jednotlivých větvích a může to způsobovat nestabilitu systému
  2. zdroj nesmí být slabý - pokud koupíme zdroj, který bude odpovídat přesnému odběru komponent, dá se předpokládat, že takový zdroj pojede většinu času na 100% výkonu. Trvalé vytížení zdroje na 100% není dobré z důvodů přehřívání, hluku a hlavně nestabilnímu přísunu napětí pro komponenty počítače díky jeho vytrvalému přetěžování
Běžná dnešní herní sestava střední cenové kategorie bude mít odběr někde okolo 350W v zátěži, tedy při hraní 3D hry. Platí zde, že cca 60-70% odběru tvoří procesor a grafická karta, to znamená čím výkonnější procesor nebo grafická karta, tím větší odběr. Pro běžné herní sestavy bude tedy dostačovat zdroj okolo 500W a pro výkonnější sestavy to bude někde kolem 600W.

Druhý krok je volba kvalitního zdroje

Dnes máme na výběr širokou škálu zdrojů různých výrobců a výkonů, bohužel jak už to u levnějších výrobků bývá, nižší cena je dosažena použitím nekvalitních materiálů nebo součástek.
Kvalita zdroje se v minulosti dala posoudit například i potěžkáním zdroje a platilo čím těžší tím kvalitnější. Dnes už takové věci praktikovat nemusíme, protože vznikl systém certifikace efektivity zdroje 80 PLUS.
80 PLUS kategorie efektivita
procento ztížení 10% 20% 50% 100%
80 PLUS
80 PLUS Bronze 81% 85% 81%
80 PLUS Silver 85% 89% 85%
80 PLUS Gold 88% 92% 88%
80 PLUS Platinum 90% 94% 91%
80 PLUS Titanium 90% 94% 96% 91%

Jak můžete vidět v tabulce efektivita je u většiny zdrojů uváděna až od dříve zmíněných dvaceti procent.
Pokud tedy kupujete nový zdroj a budete se držet této certifikace, ihned přesně víte jeho parametry.
Co to vlastně efektivita zdroje je ? Je to hodnota, kterou je pc zdroj při daném zatížení opravdu schopen poskytnout.
Například pokud mám 600 W zdroj kategorie 80 PLUS Bronze vím, že při plném zatížení dostanu reálně 81% výkonu což je 486 W, zbylých 19% (114W) je provozní režie pc zdroje. Pokud koupíte levný zdroj bez této certifikace věřte, že efektivita takového zdroje bude daleko nižší, levný 600W zdroj nám při maximálním zatížení dá třeba pouze 50% (300W), ovšem jeho spotřeba zůstává na 100% (600W), navíc se budete potýkat s velkým hlukem a hlavně teplem, které zdroj bude produkovat zbytečně...


Antivir zdarma

přidáno: 22. 7. 2013 13:52, autor: David Hofman   [ aktualizováno 26. 7. 2013 13:16 ]

notify
Stále nemáte nainstalovaný žádný antivirový program a přesto máte počítač připojen do internetu? Pak je na čase to změnit a předejít tak poškození počítače. Viry a podobná havěť může vážně poškodit Váš notebook nebo počítač! V horších případech může odesílat data autorovi havěti a ten může například získat vaše přístupová hesla, nebo hůř informace k vašemu účtu, platební kartě.
Pamatujte, že je lepší mít Antivir zdarma než-li žádný.

Antivir zdarma k soukromému využití

Avast! Free Antivirus - stáhněte,nainstalujte a registrujte zdarma
AVG Free - stáhněte a nainstalujte

Antivir zdarma i pro firemní využití

Microsoft Security Essentials - stáhněte a nainstalujte (zdarma je max. 10 počítačů ve firmě)
Comodo Antivirus - pouze anglicky, stáhněte a nainstalujte


Facebook vir

přidáno: 22. 7. 2013 13:34, autor: David Hofman   [ aktualizováno 22. 7. 2013 15:02 ]

upozorneni
V nedávné době se na Facebooku objevili praktiky, které pokud jim podlehnete mohou kompletně zavirovat Váš notebook, nebo počítač a způsobit Vám tak nemalé problémy v podobě návštěvy servisu počítačů.
Jedná se o program (BOT), který automaticky píše na FB chat jako Váš kamarád ale naštestí jen v anglickém jazyce. 
Obvykle tento chat začíná frázemi:
"hi. how are you"
"Wanna laugh?"
"It is you on the video ? want to see?"
"'ll be out for an hour, will be back soon"
Tento bot se Vás bude snažit přesvědčit, že se jedná o realného člověka a až se mu to podaří bude Vám posílat link na video, který je sám o sobě podivný v tom, že obsahuje přímo IP adresu serveru, která může vypadat například takto http://213.231.18.122/1659663918
Po otevření tohoto odkazu budete požádáni o aktualizaci vašeho přehrávače a pokud ho zaktualizujete zcela jistě se Vám spolu s touto aktualizací objeví i nevítaný host v podobě viru na vašem notebooku, nebo počítači.

Obecně na internetu platí neklikat na to co se vám nezdá, ušetříte si spoustu problémů a hlavně peněz za případný servis notebooku, nebo počítače.


1-9 of 9